הקהילה היהודית

הקהילה היהודית המפוארת, שמנתה כ-60,000 יהודים לפני המלחמה, נעלמה כמעט כולה. כ-95% מיהודי קרקוב נרצחו, והרוב המכריע של השורדים העדיף לבנות את חייו במקום אחר. בשנים שלאחר גלי ההגירה הגדולים מנתה מאות בודדות בלבד של חברים, רובם מבוגרים, שהתקשו לשמור על חיי קהילה יהודית בתקופה הקומוניסטית.

מאז תחילת העשור האחרון של המאה העשרים, עם נפילת המשטר הקומוניסטי, החלה בפולין תופה של התעניינות בתרבות ובהיסטוריה היהודית, ואל כמה עשרות היהודים שנותרו בקהילה, הצטרפו יהודים חדשים, רובם  צעירים שרק בשנים האחרונות נודע להם על שורשיהם היהודים, וכמה ישראלים שבחרו להתגורר בקרקוב

 

הקהילה היהודית בקרקוב (Gmina Wzynaniowa Zydowska w Krakowie)

הקהילה בקרוב היום היא אחת משבע הקהילות המרכיבות את איחוד הקהילות היהודיות של פולין, והיא אחראית על שטח דרום מזרח פולין, כולל סלומניקי, בובוב, דמביצה, ויליצ'קה, טרנוב, נובה סונץ ועוד. בפיקוח הקהילה למעלה מ-20 בתי קברות יהודיים בישובים שהשייכים לתחום פיקוחה.

בבית הכנסת של הרמ"א מתקיימות התפילות בימי החג ובסוף השבוע, ולעיתים מתקיימות תפילות גם ב"טמפל". בבית הכנסת איזקה מתקיימות תפילות המאורגנות על ידי חב"ד קרקוב.

בנוסף מחזיקה הקהילה גם בבתי הכנסת "קופה" ברחוב מיודבה, בית הכנסת "הישן" המשמש כמוזיאון יהודי, בית הכנסת "הגבוה" ברחוב יוזפה ובית הכנסת "פופר" ברחוב שרוקה המשמש כמרכז תרבות לנוער. בנוסף יש לקהילה מקווה טהרה ברחוב פודבז'ז'יה (Podbrzezie) מספר 1 המשמש גם לטהרת המתים.

על פי תקנון הקהיות היהודיות בפולין, הרי שחבר בקהילה יכול להיות תושב פולין שהוא יהודי, או שאחד מהוריו היה יהודי והוא אינו חבר בכנסיה או בארגון דתי אחר, ויש לו אזרחות פולין.

משרדי הקהילה שוכנים ברחוב מיודובה 27 Miodowa 27, 31-055 Krakow     מייל krakow@jewish.org.pl

טלפונים 48-12-429-5735     48-12-340-5411

שעות הפעילות של המשרד בימים ב'-ו' 15:00-9:00

http://krakow.jewish.org.pl/