נתיב הזיכרון בגטו קרקוב

צומת רחובות Na Zjezdzie, Kącik  ו-Plac Zgody – שער מספר 4 לכניסה ויציאה מהגטו, רוב המועסקים מחוץ לגטו הובלו דרך שער זה.

ככר זגודי 3  – עם צמצום שטח הגטו, לאחר האקציה של אוקטובר 1943, הועבר  בית החולים למחלות זיהומיות, ששכן ברחוב Rękawka מספר 30, לבנין זה. ביום חיסול הגטו, 13 במרץ 1943, נרצחו כל החולים המאושפזים, ובחצר שמול בית החולים  נרצחו באותו יום קבוצות אנשים שהובלו למקום מככר זגודי.

Targowa מס‘ 6 –  כאן שכן מפעל ”ספקטרום“ שמנהלו פליקס דז‘יובה סייע ככל יכולתו ליהודים תושבי הגטו, ועל פעילותו זו זכה בתואר ”חסיד אומות העולם“.

פינת רחובות Józefińska  ו-Karakusa  מס‘  17 – משכנו של ”מעון יום לילדי עובדים“  שטיפל בילדים בעת שאמותיהן היו בעבודה. ביום חיסול הגטו, ב-13 במרץ 1943, רצחו הגרמנים את כל הילדים ששהו במעון.

Józefińska מס‘ 10 –  משכנה של לשכת העבודה Arbeitsamt – Biuro Urzęd Pracy, שהעניקה אישורי עבודה ורשמה מובטלים. המנהל Adalbert Szapessy נאסר ביוני 1942, לאחר שחילץ כמה עשרות יהודים משילוחם למוות בבלזץ.

Józefińska מס‘ 12  – בית חולים לחולים כרוניים, שהוקם ביוזמתו של ד“ר יוליאן אלכסנדרוביץ ומומן על ידי תושבי הגטו.

Józefińska מס‘ 13  – הדירה בקומת הקרקע שימשה, בשנים 1942-43, לשכת קשר של חברי ארגון היהודי הלוחם (אי“ל). הפעולה הנודעת ביותר של הארגון היתה הפשיטה על בית הקפה ציגנריה בשוק, ב-22 בדצמבר 1942.

Józefińska מס‘ 14 –  משכנו של בית חולים של הקהילה היהודית בשנים 1941-43. עם חיסול הגטו במרץ 1943 נרצחו כל החולים המאושפזים, מספר רופאים ובני משפחות.

Józefińska מס‘ 18 – משרדה של ”עזרה הדדית יהודית“ בניהולו של ד“ר מיכאל וייכרט.

פינת Rynek Podgorski ורחוב Limanowski – שער מספר 1 אשר נבנה לרוחב כל הרחוב, היה השער העיקרי של הכניסה והיציאה מהגטו.

Rynek Podgorski מס‘ 1 – הבנין שימש את ”המועצה היהודית“ (היודנראט), אשר ניסתה לספק את הצרכים הבסיסים של יהודי הגטו, אך נאלצה לציית לגזרות הגרמנים ולהבטיח את ביצועם המלא.

Rynek Podgorski מס‘ 3 – מפעל הטקסטיל של יוליאן מדריץ‘, שהעסיק רבים מיהודי הגטו.

Krakusa  מס‘ 7 – בשטח זה עמד, באותם ימים אפלים, מפעל ”אופטימה“, וכאן היו מקבצים את האנשים אשר נשלחו למחנות ההשמדה.

Limanowski מס‘ 15 – משכנו של בית זקנים שהוקם ביוזמתו של יעקב קרנץ. באקציה שנערכה בחודש אוקטובר  1942 חוסל המקום  ויושביו ועובדיו נרצחו.

Rękawka מס‘ 30 – משכנו של בית החולים למחלות זיהומיות ומדבקות, שהוקם ביוזמתו של אלכסנדר ביברשטיין.

Lwowska במעבר לכיוון רחוב Limanowski – שער מספר 2, שיועד לכלי רכב.

צומת רחובות Józefińska ו- Lwowska- שער  מס‘ 3, דרכו הריצו הגרמנים את הנדונים לשילוח אל תחנת הרכבת ומשם הוסעו למותם בבלזץ.

Janowa Wola  מס‘ 13 –  מתחת לבית הזה, באוקטובר 1942, נורו ונרצחו המשורר מרדכי גבירטיג והצייר אברהם נוימן, יחד עם יהודים נוספים.

Józefińska מס‘ 35 – מעון (”בורסה“) ליתומים יהודיים, חוסל באקציה של אוקטובר 1942.

–  מקום מפגש של צעירים, חברי קבוצות נוער, בהנהגתו של אברהם ליבוביץ (לאבאן).